INFORMACJA DLA SYGNALISTY

Przez sygnalistę należy rozumieć osobę fizyczną, która posiadając informacje lub przypuszczenia o pewnych nieprawidłowościach związanych z funkcjonowaniem danej organizacji w istotnych dla życia społecznego obszarach, o których dowiedziała się przy okazji wykonywania pracy (w kontekście związanym z pracą), dokonuje zgłoszenia tych nieprawidłowości w wyznaczonym przez przepisy trybie.

Sygnalistą w urzędzie pracy może być m.in.:

  • pracownik lub były pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach,
  • osoba ubiegająca się o zatrudnienie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Katowicach, która uzyskała informację o naruszeniu prawa w procesie rekrutacji lub negocjacji poprzedzających zawarcie umowy,
  • osoba świadcząca pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej,
  • osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej,
  • stażysta,
  • wolontariusz,
  • praktykant.

Wszelkie informacje dotyczące zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa, rozumianego jako działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Katowicach, w którym sygnalista uczestniczył w procesie rekrutacji lub innych negocjacji poprzedzających zawarcie umowy, pracuje lub pracował można zgłaszać do Koordynatora ds. Obsługi Naruszeń Prawa za pomocą:

  1. nienagrywanej linii telefonicznej o numerze 512 457 981. (Zgłoszenie jest dokumentowane w formie protokołu rozmowy, odtwarzającego dokładny jej przebieg, sporządzonego przez osobę upoważnioną do przyjmowania zgłoszeń).
  2. zgłoszenia ustnego dokonanego na wniosek sygnalisty podczas bezpośredniego spotkania z Koordynatorem lub upoważnionym pracownikiem, zorganizowanego w terminie 14 dni od dnia otrzymania takiego wniosku od sygnalisty.  (Za zgodą sygnalisty zgłoszenie jest dokumentowane w formie protokołu spotkania, odtwarzającego jego dokładny przebieg. Sygnalista może dokonać sprawdzenia, poprawienia i zatwierdzenia protokołu spotkania przez jego podpisanie).
  3. zgłoszenia pisemnego w postaci papierowej za pomocą operatora pocztowego lub w  biurze podawczym pod adresem: ul. Pośpiecha 14, 40-852 Katowice z dopiskiem: „do rąk własnych Koordynatora ds. Obsługi Naruszeń Prawa”. Wyłącznie taki opis  przesyłki gwarantuje jej poufność.

 

Przyjmowane są wyłącznie zgłoszenia podpisane ujawniające tożsamość sygnalisty.

 

W sposób określony powyżej można przekazać informacje o naruszeniu prawa dotyczące następujących dziedzin:

  1. korupcji,
  2. zamówień publicznych,
  3. usług, produktów i rynków finansowych,
  4. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
  5. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami,
  6. bezpieczeństwa transportu,
  7. ochrony środowiska,
  8. ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego,
  9. bezpieczeństwa żywności i pasz,
  10. zdrowia i dobrostanu zwierząt,
  11. zdrowia publicznego,
  12. ochrony konsumentów,
  13. ochrony prywatności i danych osobowych,
  14. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych,
  15. interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej,
  16. rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych,
  17. konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela - występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt a-p.

 

 

Zgłoszenia powinny być przekazywane w postaci wypełnionego formularza  

Wytworzył:
Anna Jurczak
Udostępnił:
Solata Jakub
(2024-09-25 09:59:06)
Ostatnio zmodyfikował:
Solata Jakub
(2024-09-25 10:03:22)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki